Green Sreen Flickering(Dalgalanma) Sorunu

En yaygınca kullanılan görsel efekt programı olan After Effects için bir köşe açtık buraya.
Cevapla
SarcaSm35
The Recruit
Mesajlar: 8
Kayıt: 25 Ağu 2012 13:30

Green Sreen Flickering(Dalgalanma) Sorunu

Mesaj gönderen SarcaSm35 » 06 Eki 2012 14:52

Arkadaşlar benim sorum yeşil perde ile çekim yaptıktan sonra çekim yaptığımız kişinin kol, baş veya diğer kenarlarında dalgalanma oluyor. Bu sorunla ilgili bir çok araştırma yaptım ama henüz işe yarar bir sonuç bulamadım. Bütün Keylight işlemlerini doğru(olması gerektiği gibi) yapıyorum ama bir türlü bu sorundan kurtulamıyorum.

Her seferinde az da olsa dalgalanma kalıyor saçların üzerinde veya kolların kenarlarında, hatta bazen vücudunun üzerinde bile. Denemediğim plug-in kalmadı. zMatte vs. vs.

Yani çekim yaparken alan derinliğini mi tam ayarlayamıyorum, yoksa beyaz ayarında mı sorun var bir türlü çözemedim. Daha önce böyle bir sorunla karşılamış olanlar veya çözümünü bilenler yardımcı olursa çok sevinirim.

Saygılarımla..

rodriguez2
Raging Bull
Mesajlar: 283
Kayıt: 04 Ara 2005 21:11
Meslek: Öğrenci
Konum: İstanbul

Mesaj gönderen rodriguez2 » 06 Eki 2012 15:14

Çekim interlaced mi? Hani belki keylemeden önce de-interlace yapsanız çözülebilir. Dalgalanma diyince aklıma bu geldi.
Bir de, video çok grenli mi yüksek gain'de/iso'da mı çektiniz? gerçi bunda dalgalanmadan çok oyuncunun çevresinde oynayan bir sürü nokta olur.

halostendap
The Legend
Mesajlar: 4139
Kayıt: 04 Mar 2012 22:41
Meslek: komedyen
Konum: Düzce

Mesaj gönderen halostendap » 06 Eki 2012 15:15

benim normal ev içi çekimlerinde başıma gelmişti böyle bi şey, sonrada isoyu çok açtığım için olduğunu anladım.
evet rodriguez, isoyu artırınca nois artar diye beklerken bende şeritler oluşmuştu.

SarcaSm35
The Recruit
Mesajlar: 8
Kayıt: 25 Ağu 2012 13:30

Mesaj gönderen SarcaSm35 » 06 Eki 2012 15:19

Yok interlace'i ayarlıyorum ama sorun devam ediyor. İso değerini de green screen de olması gereken ayarda tutuyorum ama hala çözebilmiş değilim. Önceki çekimlerimde hiç böyle sıkıntılar yaşamamıştım. Bayadır uğraşıyorum ama yeni çektiğim videolarda böyle bir sorunla karşılaşmaya başladım. Hani az bir seviyede olsa belki arkaplana göre bi derece düzeltebilicem ama fazla seviyede dalgalanma yapıyor. Çok teşekkür ederim değerli cevaplarınız için arkadaşlar. Biraz daha bakınayım ben en iyisi aklınıza başka bir şey gelirse yazarsanız çok sevinirim.

Saygılarımla..

Kullanıcı avatarı
Karatasa
The man who knew too much
Mesajlar: 2470
Kayıt: 13 Ara 2006 17:57
Meslek: Sinema
Konum: 47°21′43″N 1°56′26″W

Mesaj gönderen Karatasa » 03 Kas 2012 00:53

Öncelikle Keylight olsun diğer yeşil perde uygulamaları olsun. Tek bir ayarla tüm görüntüye uyacak bir ayar bulmanız çok zor olur. Üstelik elinizde ışığı, çekimi olması gerektiği olmayan bir çekim varsa, bu videoyu birkaç parça olarak düşünmek zorundasınız. Örneğin yeşil ekran karşısında bel üstü plan ile çekilmiş bir kişinin videosu üzerinde çalışıyorsanız, saçını, kişinin elbisesinin yeşil perde ile karışan kısmını ve diğer tüm problemli bölgelerini ayrı ayrı işlemenizi öneririm.

Bunun için Keylight içinden ayarları kullanabileceğiniz gibi AE'nin mask aracını da kullanarak çalışabilirsiniz. Bununla ilgili Eylem Caner'in bir video dersi vardı göz atabilirsiniz. Kenarlardaki keşkül titremesi için AE'de bulunan Matte Choker ve Refine Matte efektleri işinize yarayacaktır.

Kullanıcı avatarı
Düd
Big Lebowski
Mesajlar: 7394
Kayıt: 16 Nis 2006 19:22
Konum: İstanbul
İletişim:

Mesaj gönderen Düd » 03 Kas 2012 01:59

Sanırım sırf google'dan bulabilsinler diye Eylem Caner'in demişsin ama bir garip hisettim öyle görünce :). O videoya tekrar bir bakmam lazım, sanki hatalı anlattığım şeyler var gibi hissediyorum ama izlemeye de korkuyorum :)

Bölüm 1
" onclick="window.open(this.href);return false;
Bölüm 2
" onclick="window.open(this.href);return false;
Bildiğim kadarının, anlatabildiğim kadarı.. Eylem Planı.
Ömrünüzde duymadığınız bir sporla ilgili Türkiye'de ve dünyada neler yaşanıyor diye meraktan çatlıyorsanız Laff Ultimate'a beklerim.

Kullanıcı avatarı
copen
Great Dictator
Mesajlar: 916
Kayıt: 04 Kas 2011 05:23
Meslek: Tasarımcı
Konum: Ankara

Mesaj gönderen copen » 03 Kas 2012 04:52

öncelikle videonun bir örneğini ham halini ve sen keylight ladıktan sonraki halini bize gösterebilirmisin neyi doğru neyi yanlış yaptığına bir bakabilelim ben yeşil perde yerine her renk kullanıyorum cok cesitli kameralarda kullanıyorum ama goruntu duzelebiliyor bir bakalım derim...
kötü iş kötü iştir en iyi teknoloji kullanılsa bile; iyi iş iyi iştir sadece kağıt kalem olsa bile....

Cevapla

“After Effects” sayfasına dön