Az Maliyet ile Soft Box (Yumuşak Işık) yapımı (Yöntem 1)

Arka bahçede yaptığınız kameralar, jimmy jibler ve uzay mekikleri.
Cevapla
muratkatarci
The Recruit
Mesajlar: 10
Kayıt: 09 May 2012 12:02
İletişim:

Az Maliyet ile Soft Box (Yumuşak Işık) yapımı (Yöntem 1)

Mesaj gönderen muratkatarci » 20 Kas 2013 23:30

Filmlerde yumuşak ışığın etkisi kesinlikle gözardı edilemez. Tabi bunun için ekipmanlar vs almaya kalkınca çok maliyetli olabiliyor. Ben bu yazımda çok ucuz bir şekilde yumuşak ışığı nasıl elde edebileceğinizi anlatacağım. Video için çok iyi bir alternatif olan bu yöntem fotoğraf için de genelde kullanışlı bir yöntemdir. Ama bazı durumlarda fotoğraf için yetersiz olabilir.
Resim
Bu Japon Feneri, yapı marketlerinde kolayca bulunabilir. Üstelik çok da ucuz bir fiyatı. Hafif ve taşıması kolay. İçine takacağınız ışığı kendiniz seçebilirsiniz.

Japon fenerinin dışındaki kağıt, ışığın çok sert bir şekilde değil de yumuşak bir şekilde dağılmasını kolaylaştırıyor. Bu sayede çok ucuz, kolay ve hızlı bir şekilde kendi yumuşak ışığınızı üretmiş oluyorsunuz.

Bundan sonra yapmanız gereken bir ampül seçmek. Işığın rengine ve şiddetine göre ampülü dikkatlice seçin. Ampül takmak için gerekli kablo, duy, fiş vs için bi elektrikçiden yardım alabilirsiniz.

Kablonun üzerine basit bir anahtar takıp, açıp kapama işini kolayca kontrol edebilirsiniz. Yada bir dimmer takıp ışığın şiddetini kontrol edebilirsiniz. Ama unutmayın; Ampülünüz dimmer ile çalışmaya uygun olmalı. Dimmerlerin pahalı olduğunu da unutmayın sakın.

Resim

Japon fenerleri sadece beyaz olarak satılmıyor. Ev ürünü olduğu için dekoratif seçenekleri de mevcut. Bu durum bize bir kaç avantaj sağlıyor. Mesela uygun rengi seçip, ışığımızın rengini değiştirebiliriz. Bazı durumlarda ise ışığın görüntüye girmesi gerekir. Böyle bir durumda da üzerinde şekiller bulunan bir japon feneri alarak, görüntüye estetik katabiliriz.

Resim

Bir mekan içinde homojen bir ışık elde etmek istersek de, birçok japon fenerini yan yana koyup homojen ışığı elde edebiliriz. Hollywood‘da yeşil perde gibi tekniklerde kullanılan homojen ışığı böylelikle elde edebiliriz.

İleriki zamanlarda yine bunun kadar ucuz, kolay ve hızlı ışık yapmak için ikinci yöntemi http://muratkatarci.wordpress.com blogunda yazcam.

paciente
Moderator
Mesajlar: 2322
Kayıt: 15 Mar 2012 17:57

Mesaj gönderen paciente » 21 Kas 2013 13:53

Faydalı bir bilgi olmuş. Teşekkürler.

muratkatarci
The Recruit
Mesajlar: 10
Kayıt: 09 May 2012 12:02
İletişim:

Mesaj gönderen muratkatarci » 07 Ara 2013 21:13

Teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
kabuss_1
Donnie Darko
Mesajlar: 304
Kayıt: 01 Kas 2006 21:53
Meslek: Öğretmen
Konum: Uzayda Mars, Dünyada Kars
İletişim:

Mesaj gönderen kabuss_1 » 08 Ara 2013 21:32

Teşekkürler bu güzel paylaşım için...

Cevapla

“DIY - Kendin Yap” sayfasına dön