Yeşil Perde Seçimi, Sahne kurulumu ve Işık

Arka bahçede yaptığınız kameralar, jimmy jibler ve uzay mekikleri.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Sacit Alizade
Mad Max
Mesajlar: 144
Kayıt: 16 Oca 2009 20:18

Yeşil Perde Seçimi, Sahne kurulumu ve Işık

Mesaj gönderen Sacit Alizade » 01 Şub 2014 04:33

Bugün itibariyle kendi çapımda yaptığım mini bir stüdyom var. Kendi deneyimlerimi paylaşmak isterim:

Seçilecek materyal %100 Pamuk olmalı ilk önce. Bu bağlamda ilk tercih Müslin bezinden yana olabilir ancak ulaşılması o kadar kolay değil, ikinci sırada Akfil bulunuyor ve hemen her yerde bulabileceğiniz, 2.4 m eninde ve metresi ortalama 7 TL olan bir kumaş olarak ihtiyacımıza cevap veriyor... 5 mt akfil aldım ancak 2 metresini aktif olarak kullanabiliyorum şu anda.. :D

Resim

Pamuklu olması sayesinde ışığı yansıtmıyor ve yıkanabilirlik, ütülenebilirlik gibi özellikleri ile uzun ömür vaat ediyor..

Duvara bantlarla tutturdum şimdilik, kenarlarını gerdirmeyi de ihmal etmedim tabiiki.

Resim

İlerleyen aşamada, enine doğru içine pvc boru sığacak şekilde diktirmeyi ve iki ayak+2.4 mt pvc boru ile kolayca asılabilir hale getirmeyi düşünüyorum..

Işıklandırma ise başlı başına ayrı bir dünya.Bu konu hakkında ayrı bir konu altında paylaşımda bulunacağım ancak, iki ışık yeşil perdeyi, bir ışık da konuyu aydınlatmalı en azından.. Ve konu(yeşil perdenin önünde çekilecek kişi/nesne) perdeye çok yakın durmamalı-4-5 adım ilerde olmalı. Böylece olası gölgelerden kurtuluyoruz ;)

Dslr kullanıyorsak, isoyu en düşük seviyeye getirmeliyiz. Böylece rahatsız edici zerrecikler keyleme işleminde sorun oluşturamayacaklar. Diyaframı da en düşük seviyesine getirelim ki objemiz net iken arka plan bulanık olsun ve varsa kumaştaki kırışıklıklar ya da ufak tefek lekeler de arada kaynasın..


Kendi ışık kurulumuma gelince;
Elimde Apurture Amaran LED video ışığı bulunmaktaydı, üzerine 60Watt gücünde, 3850 Lümen ve 6500Kelvin değerleri olan büyük bir tasarruf lambası aldım, ilgili elektrik aksamı da alıp evde kurulum yaptım basitçe, bunu da üç ayak üzerine yerleştirmeyi düşünmekteyim.. Led ışığı kameranın olduğu yerden, aldığım ampulü de sağ cenahtan perdeye yönelttim.
Resim
Kablo,duy,ampul hepsi 16 lira tuttu, bu ışık tek başına dahi baya kuvvetli, iki tanesinin tek noktadan kullanılması ise daha verimli olacaktır..
Resim


Şu Linkten Örnek videoya bakabilirsiniz(Sağ tıklayıp kaydedin): www.aemerkezi.net/yesilperde.mp4
İyi Günler.

Cevapla

“DIY - Kendin Yap” sayfasına dön